Sumplementy w sporcie – kiedy należy je stosować?

Napoje izotoniczne, glukoza, batoniki, koktajle – to tylko nieliczne ze znanych odżywek. Najczęściej mają postać tabletek, proszku oraz płynu. Dodają energii, odżywiają i dla wielu bywają niezastąpione w trakcie treningu sportowego. Kiedy warto po nie sięgnąć i czy są zdrowe?

trening siłowy

Autor: brett jordan
Źródło: http://www.flickr.com
Dobrze zbilansowana dieta (wczasy z dietą) to podstawa, kiedy zależy nam na prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, szczególnie jeśli prowadzimy bardzo aktywny tryb życia. Osoby, których stopień aktywności fizycznej wykracza poza przeciętność powinny zapewnić swojemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych, jak również kalorii. Tu z pomocą przychodzą właśnie odżywki dla sportowców. Czy tego rodzaju produkty są niebezpieczne dla naszego zdrowia? Otóż nie! Suplementy oferowane w specjalistycznych sklepach (czasem sprzedawane także w aptekach) są przebadane i dopuszczone do sprzedaży przez Główny Inspektorat Sanitarny, a więc nie są groźne, gdy zażywamy je rozsądnie! Przesadzić bowiem można w każdej dziedzinie. Odżywki przyjmowane w zalecanych przed producentów ilościach nie powodują negatywnego wpływu na zdrowie i funkcjonowanie naszego organizmu. Powinniśmy także pamiętać, że najistotniejsze jest racjonalne żywienie i regeneracja po treningu, a przyjmowanie odżywek należy zaplanować na końcu. Zdrowe odżywki dla sportowców posiadają w swoim składzie wartości, które występują naturalnie w ludzkim organizmie lub są dostarczane razem z jedzeniem. Nie są więc czymś dziwnym i nieznanym, a jedynie pomagają prawidłowo zbilansować składniki niezbędne dla osób często lub zawodowo zajmujących się sportem. Zajrzyj do strony ze zdrowymi odżywkami dla sportowców.

Z punktu widzenia dietetyki sportowcy mają wyjątkowe potrzeby żywieniowe. Zdrowe odżywki dla sportowców pomagają uzupełniać niedobór niezbędnych dla organizmu składników oraz przyspieszają proces regeneracji. Używanie suplementów w takim celu ma jest bardzo korzystne. Z kolei gdy naszym celem jest przyrost masy mięśniowej, wówczas można wybrać odżywki białkowe. Więcej informacji poznasz pod linkiem do strony Rawfoods. Tego typu odżywki mają w swoim składzie aminokwasy egzogenne, które sprawiają, iż przyrost masy mięśniowej może nastąpić w krótszym czasie i nie koliduje z intensywnymi, wysiłkowymi treningami. Należy jednak pamiętać, że suplementy nigdy nie zastąpią systematycznych i wartościowych posiłków, ani nie powinny być używane w celu nadmiernych treningów, które znacznie przekraczają nasze możliwości.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , , ,