Jakie nawierzchnie moglibyśmy dziś spotkać na kortach tenisowych i boiskach sportowych?

Na kortach tenisowych są stosowane 4 typy nawierzchni.
Najbardziej znanym typem nawierzchni jest sztuczna trawa czyli nawierzchnia syntetyczna. Jej zaletą jest to, że ma bardzo dobrą odporność na czynniki atmosferyczna.

doktor ikona

Autor: flickr.com
Źródło: flickr.com
Korty, które mają nawierzchnie trawiaste są gładkie oraz sprężyste. Piłka odbija się szybciej niż w przypadku ceglanej mączki, z takiego powodu rozgrywający musi przewidywać ruchy przeciwnika oraz powinien na nie reagować w krótkim czasie. Na tego typu nawierzchniach lepiej radzą sobie ci zawodnicy, którzy potrafią wykorzystywać siłę swego serwisu oraz posiadają szybki refleks a także prawidłowo grają przy siatce.

Zachęcamy – naciśnij tutaj terapia falą uderzeniową i wejdź na następną naszą witrynę. Na niej czekają na Ciebie nowe i rzetelne wiadomości.

Kort stworzony z mączki ceglanej cechuje się niezwykle dobrymi właściwościami amortyzacyjnymi. Bez obawy można by na takiej nawierzchni robić poślizgi. Tego typu nawierzchnia jest również zdrowsza dla przegubów oraz redukuje niebezpieczeństwo kontuzji. Piłka na takiej nawierzchni odbija się wyżej, lecz posiada mniejszą szybkość, ponieważ powierzchnia jest szorstka a to zwiększa tarcie. Zawodnicy na takiej nawierzchni mają więcej czasu na to, aby do piłki dobiec i żeby ją odbić.

dzieci podczas meczu

Autor: Paul
Źródło: http://www.flickr.com
Psychoterapeutka i trener zdrowia Joanna Bylinka

Autor: Instytut HAPPYMORE®
Źródło: Instytut HAPPYMORE®
Nawierzchnia poliuretanowa cieszyła się kiedyś niezwykle dużą popularnością na placach zabaw, ale z czasem zaczęto tą powierzchnię również wykorzystywać w tworzeniu obiektów sportowych. Mata poliuretanowa występuje w wielu wersjach i może mieć grubość od 10 do stu mm. Zazwyczaj kładzie się ją na betonowym podłożu lub asfaltobetonie. Nawierzchnia poliuretanowa charakteryzuje się znaczną elastycznością i bezpieczeństwem dla stawów zawodników. Zależnie od grubości podkładu, piłka porusza się dość prędko, przez co prędkość gry jest dość spora. Poza tym można wybierać spośród bardzo dużej gamy barw. Wielokrotnie używana jest również nawierzchnia akrylowa.

Tego typu nawierzchnia posiada 2 warstwy. Matową powłokę, która jest pokryta wodorozcieńczalną akrylową farbą. Używać jej możemy zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Odbijanie piłki odbywa się prędko i unosi się ona na średnią wysokość.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,