Czy każdy może uprawiać jogging?

Wśród mieszkańców większych aglomeracji trwa moda na jogging. Coraz więcej osób w Polsce ćwiczy, a prawie 40 procent spośród nich robi to systematycznie. Jak można zauważyć w tej sferze życia coraz szybciej doganiamy kraje Europy Zachodniej. Także z punktu widzenia ekonomii jest to bardzo pozytywny wskaźnik. Rosnące zainteresowanie wegetariańską kuchnią oraz aktywnym stylem życia coraz liczniejszej rzeszy obywateli oznacza, że poziom życia w kraju wzrasta.

Bieganie to nadal domena ludzi zamożnych, z dużych miast, którzy są świadomi jak bardzo sport ławki treningowe jest istotny dla zdrowia. Jogging to pewny przepis na zdrowie i dzięki niemu możemy zapobiegać wielu dolegliwościom w przyszłości, przykładowo otyłości, a także podnieść odporność organizmu. Stąd też właśnie ta dziedzina sportu zyskała sobie taką popularność.

Przede wszystkim truchtać potrafi każdy, tylko trzeba mieć dobre chęci i nie zniechęcić się za szybko.
Oprócz tego jest to czynność, którą można wykonywać w każdym miejscu, bez bez pomocy trenera. Jednak wielu miłośników biegania zapomina, że, jak każda aktywność fizyczna także jogging wymaga odpowiedniego podejścia.

Fachowcy od medycyny sportowej ostrzegają, że nierozważne uprawianie joggingu może być przyczyną poważnych kontuzji. Lekarz sportowy Grażyna Więcek radzi, abyśmy, nim podejmiemy decyzję o intensywnym treningu, wykonali niezbędne badania, które potwierdzą, że nie ma konkretnych przeciwwskazań do takiej formy sportu.

Niestety obiegowa opinia, że nie ma przeciwwskazań do biegania to mit. Osoby, które szczególnie powinny rozważyć uprawianie joggingu to osoby z otyłe, a także z chorobą serca. O bieganiu powinni zapomnieć również ci, którzy maja problemy z kręgosłupem bądź mają kłopot z kolanami. Jeśli nie jesteśmy pewni stanu swojego zdrowia, zanim zaczniemy systematycznie uprawiać sport, trzeba udać do lekarza medycyny sportowej, który powie nam, czy jesteśmy w wystarczająco wysokiej formie.

Również osoby całkowicie zdrowe, zanim rozpoczną przygodę z bieganiem muszą dobrze się przygotować. Drogie buty i profesjonalne sportowe ciuchy to za mało. Przede wszystkim należy pamiętać o właściwej rozgrzewce, a także rozciąganiu zaraz po bieganiu. Dobry stretching, a także krótki masaż (opis zabiegu), mogą uchronić przed bólami mięśni na drugi dzień. Bezpośrednio joggingu mięśnie w nogach są naprężone, dlatego właśnie trzeba zadbać o ich rozruch, aby zapobiec potencjalnym kontuzjom.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , , ,