Broń użytkowana w przeszłości – jakie jej rodzaje były najczęściej wykorzystywane?

Broń niestety towarzyszy człowiekowi od wieków. W początkach prawdopodobnie jej rolę pełniły twarde przedmioty, chociażby kości, jednak razem z rozwojem człowieka, rozwijana była także ta strona jego życia. W okresie starożytnym jedną z najbardziej popularnych broni była włócznia, która umożliwiała widowiskową walkę na dużych odległościach. Już od czasów starożytnych człowiek używał też mieczy, jakich produkcja z czasem stała się łączona ze sztuką.

Strzały
Wykucie miecza, który był ostry, odporny, a jednocześnie wystarczająco lekki było bardzo kłopotliwym wyzwaniem. Dodatkowo, właściciele mieczy zwracali uwagę na ich prezencję. Miecze były czasami bogato zdobione. Najzamożniejsze osoby decydowały się na zdobienie rękojeści miecza drogimi kamieniami. Czasami były one inkrustowane złotem. Bronią, która dawała człowiekowi ogromne pole do popisu były łuki tradycyjne. () Łuki wykonywano z drewna, a ich produkcja była dosyć trudna.

Łuk musiał być bowiem odpowiednio wyważony, aby zagwarantować nośność strzały. Łuki, podobnie jak miecze, zdobiono. Ta broń znakomicie nadawała się nie tylko na polu walki, ale także podczas polowań. Posługiwanie się łukiem nie było łatwe. Wręcz przeciwnie, wymagana była umiejętność celowania i opanowanie, ponieważ wystarczyło drżenie rąk, aby chybić. Przełom pojawił się w momencie odkrycia broni palnej. Początkowo jej użytkowanie było trudne, gdyż niezbędne było jej częste ładowanie. Dzisiaj z kolei broń jest wyposażona w magazynek składający się z dużej liczby kul. W dodatku, na rynku oferowana jest broń z celownikami. W przeszłości nadzwyczaj popularne były armaty, które sprawdzały się przede wszystkim w walce w otwartym polu, gdyż siały spustoszenie w oddziałach wroga.

Oczywiście, każdy kraj i region posiada swoją broń, której charakter był określany przez styl walki. Przykładowo, polscy chłopi podczas insurekcji kościuszkowskiej, z braku profesjonalnej broni, posługiwali się własnymi kosami osadzonymi na długich drzewcach. Z tego powodu, oddziały uzyskały nazwę kosynierów.

Broń była prymitywna, jednak w walce okazywała się ogromnym zagrożeniem.

Czy chcesz może poddać tę sprawę dalszej analizie? Jeżeli tak, to zweryfikuj tekst (https://www.lubiebuty.pl/), który publikuje podobne zagadnienia.

Współcześnie posługiwanie się bronią w Polsce jest niedopuszczalne. Nie można posiadać broni palnej, poza osobami które uzyskały odpowiednie zezwolenie.

Komentarze |0|

*

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,